23 דצמבר 2017 מאת אור הגנוז על המפה

רוצו לצפות: עונת הנדידה אוטוטו מסתיימת

בימים אלו מסתיימת העונה המדהימה של נדידת הציפורים באזורינו,

העונה מתחילה בחודש יולי בעיקר אז מגיעות ארצה עשרות אלפי חסידות, אחריהן מגיעות האנפות, השקנאים, הכפנים ומינים רבים נוספים של בעלי כנף, גדולים וקטנים. המקשטים את שמי ישראל ומרשימים אותנו במעופם המדהים.

הצפייה הטובה ביותר בלהקות הענק של הציפורים היא במרכזי הצפרות המרוכזות בסמיכות לאזורי המנוחה של הציפורים.

שם תוכלו לקבל לבד מהסברים מלאים על סוגי בעלי הכנף גם צפייה בציפורים מתצפיות מוסוות, תוך כדי שימוש במשקפות מיוחדות המסופקות על ידי המצפורים.

אחד המצפורים המוכרים והגדולים ביותר הוא 'אגמון החולה' בו יש עשרות דונמים של ביצות ואגם ענק המשמש לתחנת עגינה לציפורים, לבד מהעופות האורחים, במקום חיים מינים שונים של בעלי חיים.

השמורה נמצאת צפונית ליסוד המעלה שבצפון, במקום מגדלי תצפית, רכיבה על אופניים ואפילו רכבי גולף שקטים להשכרה.

מצפור נוסף ויפה אף הוא מצפור 'אגמון חפר' שנבנה לאחרונה ליד קיבוץ עין החורש בעמק חפר. הפארק בן 350 הדונמים שימש בעבר את בריכות הדגים של הקיבוץ והוא שוכן בסמוך לנחל אלכסנדר.

הכניסה לאתר ללא תשלום (בניגוד לאגמון החולה שם תיפרדו מדמי תשלום נכבדים), באתר, בריכות מים וביצות בהן מתגוררים בעלי חיים רבים, באגמון גם צמחייה מגוונת ומעניינת.

גם במרכז הארץ תמצאו מצפורים, אחד מהם הוא המצפור בגני יהושוע שהוקם לא מזמן ומהווה כעין חנייה לעופות נודדים שם הן מוצאות מתחמי אכילה וקינון, בגני יהושוע גם כן מתחמי צפייה בציפורים.

מתחם נוסף הוא בעין צוקים בסמוך לים המלח, נווה המדבר הענקי הנקרא גם 'עין פשחה' מהווה גן עדן לציפורים נודדות, המבקרים גם יכולים ליהנות מצפיה בפעולות של צפרים העוסקים בטיבוע הציפורים.

ככלל הצפייה בציפורים נודדות היא פעילות שמתאימה לכל המשפחה גם הגדולים וגם הקטנים יכולים למצוא עניין רב בפעילות זו היכולה להשתלב עם ארוחה קלה בחיק הטבע.

 

צילום: shutterstock.

הכתבה באדיבות אתר טלחופש

Share Button

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

החופשה שלי

להוספת פריטים לתוכניה, לחץ על הסמל: המופיע לצד העסק.

שלח את התכניה במייל

שלח את התכניה במייל

css.php